Анемія у вагітних є актуальною проблемою сьогодення, адже складає 90% всіх хвороб крові, причому найчастішою є залізодефіцитна анемія. Вона виникає внаслідок значних витрат заліза на плацентарний комплекс, збільшення розмірів матки та перерозподіл на користь плода. В більшості жінок ще до початку пологів є недостатність заліза, а до кінця вагітності вже розвивається залізодефіцитний стан.
Причинами розвитку анемій можуть бути захворювання печінки, недостатність транспортних білків заліза, тяжка прееклампсія. Крім цього, до розвитку анемій можуть призвести порушення надходження заліза з їжею та порушення всмоктування його в кишківнику. Кровотечі з шлунково-кишкового тракту, з статевих органів, хронічні захворювання, такі як пієлонефрити та гепатити також знижують рівень заліза в крові.
Якщо говорити про групи ризику розвитку анемії під час вагітності,то до них слід віднести жінок :
з багатоплідною вагітністю та частими пологами;
з менструацією, яка тривала більше 5 днів до настання вагітності;
у яких була анемія під час попередньої вагітності;
з гестозами;
з хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту, печінки, хронічними інфекціями;
вегетаріанок.
Частіше всього анемії виникають в другому триместрі вагітності, де потреба в залізі різко зростає. Виділяють три ступені важкості анемії: легкий, середній та важкий. При легкому перебігу рівень гемоглобіну коливається в межах 110-90г/л, клінічно проявляється лише блідістю шкіри. Середній ступінь важкості характеризується зниженням гемоглобіну до 90-70г/л, запамороченням, загальною слабкістю, блідістю та сухістю шкіри, сонливістю, випадінням волосся. Важкий перебіг включає зниження рівня гемоглобіну 70 г/л та нижче, сухість і блідість шкірних покривів та видимих слизових оболонок, погіршення памяті, слабкість, шум у вухах, головний біль без чіткої локалізації та часте серцебиття.

Анемії під час вагітності мають негативний вплив на перебіг самої вагітності та на розвиток плода. Перебіг вагітності ускладнюється невиношуванням, прееклампсією, плацентарною дисфункцією. Тривала анемія призводить до розвитку дистресу плода, затримки його внутрішньоутробного розвитку. У деяких породіль виникають гіпотонічні кровотечі в післяпологовому періоді та можливе виникнення септичних захворювань та гіпогалактії.

Важливим є рання діагностика та виявлення анемії,адже чим раніще почнеться лікування,тим менше ускладнень виникне.

Головним методом корекції анемії, а саме залізодефіцитної, є прийняття препаратів заліза. Необхідно не забувати про те, що дотримання дієти є невідємним критерієм нормалізації стану організму. Потрібно вживати продукти, які містять залізо: мясні продукти, риба, бобові, цільнозерновий хліб, крупи, залізовмісні овочі та фрукти.
Лікування повинно бути тривалим і за перших ознак покращення стану та нормалізації рівня гемоглобіну, еритроцитів та гематокриту не потрібно відміняти терапію.
Особливо важливою є профілактика анемії, яку ватро починати ще до настання вагітності. В її основі лежить прийом препаратів заліза та фолієвої кислоти за 2-3 місяці до планованої вагітності. Потрібно звертати увагу на продукти, які багаті залізом, щоб підтримати нормальний рівень гемоглобіну. Регулярно перевіряйте і контролюйте здачу ваших аналізів для безпеки свого здоровя та здоровя малюка.